Figyelem! KEDVEZMÉNYES ÁR:

-60.000 Ft kedvezmény a képzés díjából 2024. május 27-ig történő jelentkezés esetén.

nap
óra
perc
mp
dr-meszaros-adam

Párkapcsolati coaching és
házassági tanácsadási módszertani képzés

1184 elégedett végzett hallgató

Dr. Mészáros Ádám
képzési vezető

media-logok

Elismert magyarok és elméletük összefoglalása a családterápia területén

A magyarok a családtudomány területén is rengeteg értékes szakembert, kutatót és elméletalkotót adtak a világnak.

Aki egy önálló családterápiás irányzatot alapított:

Elsőként kiemelném Böszörményi-Nagy Iván (1920-2007) orvos, pszichiátert, akinek mindjárt egy önálló családterápiás irányzatot, a kontextuális családterápiát köszönhetünk.

Böszörményi-Nagy Iván több generációs bírói családból származott és politikai okokból az Amerikai Egyesült Államokba menekült. A jogászi családi örökség és személyes élettörténete is arra sarkallta, hogy elméletének fókuszába az igazságosságot és a kapcsolati etikát  állítsa.

Böszörményi-Nagy Iván 1957-ben indított kutatási projektet a Kelet-Pennsylvaniai Pszichiátriai Intézetben, ahol az egész családra kiterjesztette vizsgálódását, a figyelem központjába pedig a családi kommunikációt és a viselkedési mintázatokat állította. Érdekes és újszerű megállapításra jutott: az eddigi irányzatokban figyelmenkívül hagyott etikai jellegű kérdések meghatározóak a család életében, és amelyek a bizalomhoz és az igazságosság fogalmaihoz kapcsolódnak.

Korszakalkotó elméletében négy etikai fogalmat használ: bizalom, igazságosság, jogosultság és lojalitás. Nevéhez fűződik a családi főkönyv fogalma az ember személyes igazságérzetét testesíti meg. A családi főkönyv feltérképezése kapcsán világított rá olyan hiedelmekre, hogy „amit érted tettem, megérdemlem, hogy…”, „mindig én vagyok az, aki …”. Ezek a belső szubjektív meggyőződések a felszínre kerülve képet adnak arról, hogyan érvényesül az adás és kapás egyensúlya a különböző generációk mögött.

Az általa képviselt elmélet méltányossággal és igazságossággal kapcsolatos kérdései a társadalmi problémákra is kiterjedhetnek. Úgy vélte bármilyen szinten történik igazságtalanság, az minden esetben méltányos meghallgatást érdemel, így érhető el a helyreállítás és a megbékélés.

Szerzetesrendi nővér, családterapeuta PhD, tanár és szemléletformáló

Dr. Székely Ilona (1927-2022) 22 évesen Kaliforniában emigrált, a Kalifornia Egyetemen szociálpszichológia MA képesítést, majd családterapeuta Phd fokozatott szerzett.

A tárgykapcsolat elméletet bevezette a hazai családterápiás irányzatok közé, számtalan képzést, workshopot tartott e körben szerte Magyarországon és határainkon kívül.

1992-ben Pécsen hozta létre a Megújulás Családterápiás Intézetet. A családterápiás munka és képzések mellett fontosnak tartotta a fiatal párok felkészítését a családi életre. Magyarországon két könyve jelent meg.

Forrás: https://csaladter.hu/index.php/alapitonk-emlekere